Kā izdevīgas saules baterijas ilgtermiņā ļauj ietaupīt uz elektroenerģijas izmaksām?

Pēdējo gadu laikā saules bateriju tehnoloģija ir strauji progresējusi, mēģinot risināt problēmas, ko rada pārmērīgs neatjaunojamo energoresursu patēriņš. Mēs kā sabiedrība esam spējuši pāriet no 100% fosilā kurināmā izmantošanas līdz līmenim, kur savas neremdināmās slāpes pēc enerģijas sākam apmierināt arī ar saules enerģiju, tādējādi aizvien palielinot šī enerģijas avota daļu kopējo resursu patēriņā.

Lai arī saules enerģijas patēriņš nemaz nav tuvu tam, lai spētu aizstāt fosilo kurināmo apkurei, dzesēšanai un elektroenerģijas ražošanai, pateicoties inovācijām, ar katru gadu mēs pietuvojamies šāda veida risinājumam. Ar gudriem un pareiziem ieguldījumiem ikviens no mums var gūt labumu no šiem tehnoloģiskajiem sasniegumiem, kuru nozīme nākotnē tikai augs, par cik zinātne beidzot panāk mūsu dabisko vēlmi pēc lētas un neierobežotas enerģijas.

Saules baterijas kā elektroenerģijas gūšanas veids šķietami lielai daļai no mums vēl aizvien liekas dīvains vai pat futūristisks risinājums, tomēr saules enerģija ikdienā tiek izmantota jau pietiekami ilgi. Iespējams, Tev ir ar saules enerģiju darbināms „Quartz” pulkstenis vai kabatas kalkulators. Tik pat labi tās var būt ar saules enerģiju darbināmas dārza lampas.

Tā kā sabiedrība sāk aizvien vairāk uzmanības pievērst globālajai sasilšanai un milzīgajam dabas resursu patēriņam, šķiet, ka izdevīgas saules baterijas nākotnē kļūs par vēl svarīgāku atjaunojamās enerģijas gūšanas veidu.

Kā darbojas saules baterijas?

1.solis. Bateriju uzstādīšana – fotoelementu paneļi visbiežāk tiek novietoti uz ēkas jumta vai zemes.

2.solis. Saules staru absorbēšana – baterijas savāc saules starojumu dienas laikā. Enerģiju var uzkrāt arī mākoņainās dienās, tiesa, daudz mazākā apjomā.

3.solis. Līdzstrāvas paneļi – savāktais saules starojums tiek pārvērsts par līdzstrāvu (DC jeb Direct Current no angļu valodas).

4.solis. Līdzstrāvas maiņa uz maiņstrāvu – līdzstrāva tiek nosūtīta uz invertoru, kas pārvērš līdzstrāvu maiņstrāvā (AC jeb Alternating Current).

5.solis. Elektroenerģija tiek nosūtīta uz ēku – konvertētā maiņstrāva tiek novadīta uz ēkas elektroinstalācijas sistēmu, kur tā piegādā jaudu apgaismojumam un pārējām ierīcēm, kuru darbībai nepieciešama elektroenerģija.

Kāpēc vērts investēt un iegūt elektroenerģiju šādā veidā? Saules enerģija ir dabisks un atjaunojams enerģijas avots, kas nekad netiks izsmelts. Lai arī saules bateriju izmantošana galvenokārt ir populāra Vācijā, Ķīnā, Itālijā, Japānā, USA un citur pasaulē, arī Latvijā tās sāk izmantot aizvien vairāk, tostarp arī privātmāju īpašnieki. Lai arī pirmreizējās izmaksas to uzstādīšanai var būt samērā augstas, pēc tam, tā kā tās neprasa īpašu uzturēšanu un piegādā mājai savu elektroenerģiju, tas kļūst par pietiekami rentablu pasākumu.